PRP “Platelet rich plasma” trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulamasıdır. Kişinin kendisinden alınan bir miktar kanın özel bir işlemden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılması ve buradan elde edilen yüksek iyileştiricilik özelliğine sahip büyüme faktörleri, kök hücreler ve proteinleri içeren plazmanın kişiye mikro-enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir. Uygulandığı bölgelerde kök hücreleri uyarıp aktif hale geçirirerek dokuların yenilenmesine yardımcı olan bir sistemdir. PRP gibi cilt gençleştirme amaçlı uygulamalarda, vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını çeşitli yöntemlerle taklit ederiz. Derimize mikro düzeyde hasarlar veririz ve iyileşme sürecini tetikleriz. Bu hasar sonunda büyüme faktörleri salınır ve iyileşme süreci başlar. Dermo-kozmetik ürünler de benzer şekilde derimizi yeniden yapılandıran maddelerin ve sentetik olarak elde edilen büyüme faktörlerinin aracılığıyla iyileşme sürecini başlatır.

Plazma içinde konsantre olarak bulunan trombositler cilde enjekte edildiğinde bunların bünyesinde bulunan büyüme faktörleri, kollajen üretimi ve yeni kılcal damarların oluşmasını uyarmakta ve cildin kendini hızla yenilemesini sağlamaktadır. PRP dolgu enjeksiyonu,roller yardımıyla, mezoterapi şeklinde ya da maske olarak uygulanabilir. Yaklaşık 45 dakikalık bir uygulamadır. Uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkar. İki hafta arayla yapılacak 2-4 uygulamadan sonra 8-12 ayda bir tekrarlanırsa kürlerin etkisi kalıcı bir gençleştirici etkiye eşdeğerdir. Cilt gençleştirmenin yanı sıra, özellikle sivilce ve yara izlerinin tedavisinde ve saç dökülmelerinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Neden PRP?

  •  Kişinin kendi kanından elde edildiği için allerji ya da yan etki olasılığı yoktur.
  • Etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır, tıbbın pek çok alanında kullanılmaktadır.
  •  Her yaşta, cilt tipinde ve mevsimde uygulanabilir.
  •  Uygulama sonrasında günlük hayata devam edilebilir.
  •  Tedavisi güç olabilen yara, sivilce izlerinde güvenli bir tedavi imkanı sağlar.
  •  Saç dökülmesini durdurmak, kalitesini arttırmak ve yeni saç çıkmasını sağlamak için kullanılabilir.

Prp Nedir?

Prp platet rich plazma olarak orijinal ismiyle bilinir ve zenginleştirilmiş bir plazma uygulamasıdır. PRP tedavisi için, kişilerden belirli miktarda kan alınması gerekmektedir ve ardından santifüj işlemi ile çalışmalar devam etmektedir. Kan zenginleştirilip aynı kişiye tekrar verilmesi yöntemine PRP diyoruz.

Prp Uygulamasında Amaç Nedir?

Bu uygulamada amaç, vücutta bulunan zarar görmüş ve hasarlı olarak ortaya çıkan dokuların onarımıdır. Tekrar eski haline döndürülür ve daha sağlıklı bir yapıya kavuşturulur. Normal şartlarda ortaya çıkmış olan doku hasarları sorunlarında, kanımız platelletleri bu bölgeye toparlanır ve onarım işlemini yapar. Bu uygulama ile hasarlı dokuya daha hızlı plattallet gönderilir. Bu sayede daha kaliteli ve hızlı bir onarım işlemi yapılmış olur.

Prp Hangi Alanlarda Uygulanmaktadır?

Prp önceden diş implantlarında uygulanan bir yöntemdi. Son dönemde ortopedi konusunda da oldukça ön plana çıkmış ve medikal alanda da başarı yakalamıştır. Etkilerini çok hızlı gösterdiği için, uygulanan hastaların da memnuniyeti artmıştır.

Prp Uygulaması Senas ve Uygulama Aralıkları Nedir

Bu uygulamanın seansı ortalama olarak üç seanstır ve ortalama 15 günde bir olmaktadır.

Uygulama Hangi Yollarla Yapılmaktadır?
Hastanın durumuna göre gençlik aşısı, biyoekspander ve lazer gibi yöntemlerle uygulanabilir. Aynı zamanda kimyasal peeling ve cilt bakımları gibi işlemlerle kombineli bir şeklide de durumun gidişatına ilişkin çalışmalar da yapılmaktadır.

Prp Uygulaması Acı Verir Mi?

Prp uygulaması acı vermemektedir. Sadece iğne acısı kadar ufak bir his oluşmaktadır. Bu da normal bir iğne kadar olduğu için tüm iş iğnenin kalitesi ve doktorun deneyimindedir.

Prp Uygulamasının Yapılmasında Sakınca Olan Kişiler Var Mı?

Bu tedavinin uygulanmasında sakınca olan kişiler, kanser hastalarıdır. Akabinde platelet sayısı yetersiz olan kişiler de bu tedavi için sakıncalı kişiler grubunda yer almaktadır.