Mezoterapi nedir nasıl bir tedavi yöntemidir ve hangi hastalıklara uygulanır?

Mezoterapi, , Embriyonel hayatta mezoderm tabakasından kaynaklı organ patolojilerinin iyileşmesini amaçlayan bitkisel ve farmakolojik ilaçların bölgesel, küçük dozlarda, özel iğneler ve özel tekniklerle cilt içi enjeksiyonu uygulamasıdır. Deri, kemik, kas, kıkırdak ve bağ dokusu gibi dokular mezodermden köken alırlar. Bu uygulama ile (iğne ve farmokinetik etki) mezodermi uyararak, embriyolojik gelişmede mezoderm kaynaklı doku ve organ patolojilerinin semptom ve şikayetlerini azaltmayı hedefler. (Sistemik tedavide ağızdan tablet veya kapsül olarak alınan ilaçlar ayrıca kas ve damar içine olan enjeksiyonlar ,hedef organa yeterli miktarda gidip tedavi edici etkisini tam olarak gösteremiyor. Bu süreç içinde hedef organın dışında bağırsak sistemi karaciğer ve diğer organlara istenmiyen yan etkileri oluyor.Bazıları etkisini gösteremeden parçalanıp vücuttan atılıyor.. Mezoterapide ise düşük dozda ilaçlarla yüksek etki hedefliyor ve hiçbir sistemik ek bir etki görülmeden lokal uygulanmaktadır..Amaca uygun olarak seçilen ilaç karışımları bölgesel, küçük dozlarda, özel iğneler ve özel tekniklerle veriliyor..

Kozmetik dermatolojinin kabulünden uzun yıllar önce spor hekimliği ve Romatolojide ağrı tedavisi ,Kas-iskelet ağrıları ,diş ağrısı , nevralji , migren ,artrit, vasküler staz gibi çeşitli hastalıklarda kullanılmıştır Klinik pratikte ve araştırmalarda diğer standart tedavilere ulaşılamadığı veya çalışılan endikasyonda standart tedavi bulunmadığı durumlarda bir tedavi seçeneği olarak değerlendirilmelidir.

Mezoterapinin genel prensibi, az miktarda ilaç, seyrek olarak, en uygun yere,uygun tanı uygun doz enjeksiyondur. Sistemik dolaşıma ilaç geçişi yok denecek kadar azdır, Yapılan enjeksiyon sayısı hastaya , hastalığa, tedavi bölgesinin anatomisine bağlı olarak enjekte edilen ilaç dozu maksimum 10 ml dir.

Mezoterapi uygulama alanları

Trigeminus nevraljileri,Serviko brakiyel nevraljiler, Eklem dejenerasyonu sonrası oluşacak ağrı sertlik şişlikler ve hareket kısıtlılığı. Bağ dokusu patolojilerine bağlı ağrı, kızarıklık ve hareket kısıtlılığı, Miyofasiyel ağrı sendromu, Migren baş ağrısı, Mikrodolaşım bozukluğuna bağlı ödemlerde destekleyici, keloid, alopesi ve akne gibi cilt patolojilerinin tedavisinde immün sistemi güçlendirmede, Yumuşak doku spor yaralanmaları. Artritler, Romotoid poliartritler, Arterit, mikro dolanım bozukluğu..Hipertansiyon Serebral palsi.. Bu hastalıkların dışında kozmetik amaçlı olarak yüz ve sellülit mezoterapisi ayrıca zayıflamaya yönelikte mezoterapi uygulaması mezoterapinin özel bir alanını oluşturmaktadır.

Hangi durumlarda uygulanmaması gerekmektedir.

Akut enfeksiyon ,Derin ven trombozu, instabil kan basıncı, kalp krizi, diabetes mellitus ,Böbrek yetmezliği, ilaçlara karşı aşırı hassasiyeti olan hastalar. Hamilelik durumlarında uygulamıyoruz..

Değerli okurlar sizinle bu bilgileri paylaştım.. önemli olan bir şeyi burada tekrar hatırlat mak isterim.Çağdaş tamamlayıcı tıp yöntemlerinin içinde önemli bir boşluğu dolduran sistemik ilaç kullanmadan lokal uygulamayla, direkt hedef organa yönelik bir tedavi

şeklidir. Kliniğimiz Ata Estetik bu konuda uzmanımızla size layık en güzel hizmeti verecektir. Sağlıklı ve huzurlu günler diliyoruz.