Ne kadar gelişmiş olursa olsun, hiçbir lazer epilasyon sistemi her tür kıl tipinde 100% sonuç garanti edemez. Bu nedenle, yaklaşık 100 yıldır başarıyla uygulanan iğneli epilasyon tekniğini bilen bir uzmanın klinikte bulunması önemlidir.

Ustalık gerektiren ve mutlaka steril şartlarda uygulanması gereken bu yöntem, lazere uygun olmayan kişilerde veya lazer sonrası arta kalan ince kıllarda kalıcı çözüm sağlar.

İğneli Epilasyon Nedir?
Kılların tamamen yok edilmesi için kullanılan epilasyon yöntemlerinden birisi de, iğneli epilasyon yöntemidir. Genellikle en iyi sonuç alınan epilasyon yöntemleri arasında yer alan iğneli epilasyon yöntemi, oldukça etkin bir yöntemdir. Son yıllarda gelişme gösteren ve sürekli ön plana çıkan epilasyon tekniklerinden olan lazer epilasyona alternatif olarak sunulan iğneli epilasyon yöntemi, geri plana atılan bir yöntem olsa da, ihmal edilmemelidir.

İğneli Epilasyon İle Lazer Epilasyon Arasındaki Fark Nedir?
İğneli epilasyon ile lazer epilasyon arasındaki fark, daha çok teknik detayları içermektedir. Lazer epilasyon genellikle kalın kıllarda ve koyu renkli kıllarda daha başarılı sonuç vermektedir. Lakin ince ve sarı tüyler ile ilgili bir işlem olduğu zaman, lazer epilasyon eksik sonuç gösterebilir. İğneli epilasyon yönteminde ise ince tüylerden, açık renkli tüylere varıncaya kadar pek çok konuda başarı artmaktadır. Açık renkli tüyler için yapılan lazer epilasyon ardından, iğneli epilasyon yöntemi de kullanılmaktadır. Bu yöntem, tamamlayıcı görevi görür.

İğneli Epilasyon Nasıl Uygulanmalıdır?
İğneli epilasyon yöntemi, uzman doktorların bizzat ilgilenerek çalışması gereken bir yöntemdir. Her kıl köküne özel olarak elektrik akımı verilmektedir. Bu işlem için, altın esnek iğneler kullanılmaktadır. Kılın yapısına ve cildin yapısına göre özel iğneler tercih edilmektedir. Bu sayede cildin kendini yenileme süresi hızlanmakta ve hasta daha rahat verim alabilmektedir. İğneli epilasyon yönteminde en önemli detay, doktorun el alışkanlığı ile ilgilidir. Hijyen ve uzmanlık, bu konuda en önemli unsurdur.

İğneli Epilasyonda Hasta Çok Acı Duyar Mı?
İğneli epilasyonda hasta çok acı duymaz. Lazer epilasyon ile yapılan operasyonlar ile hemen hemen eşittir duyulan acı. Genellikle ince yapılı tüylere uygulandığı için, daha az akım verilmektedir. İlk seans için ortalama 15 dakikalık süre tercih edilir ve bu sayede hem hasta, hem de cilt yapısı verilen elektrik akımına alışmış olur.

Ne Sıklıkla Uygulanmalıdır?
Uygulamaya başlanan ilk seanstan sonra, ortalama bir hafta ya da on günlük aralıklar ideal olmaktadır. Birkaç seans sonra yapılan planlama ile ortalama 30 güne kadar çıkan aralıklar olur ve dört ya da beş seans ile sonuçlanmaktadır.

İğneli Epilasyonda Kıl Boyu Önemli Mi?
İğneli epilasyonda kıl boyu önemlidir. Kılın cımbız ile tutulabilecek bir boyutta olması, bu tedavi için idealdir. Makas ya da krem gibi işlemler kesinlikle kullanılmamalı, tüyler işlem öncesi kısaltılmamalıdır.

Kimler Risk Grubuna Girer?

  • Sistemik hastalıklara sahip kişiler
  • Uygulama bölgesinde enfeksiyon olan kişiler
  • Keloid oluşumuna yatkın olan hasta grupları
  • Maden ve metal alerjisi olanlarda dikkat edilmelidir
  • Pigmente lezyonu olan ve doğum lekesi çok olan hastalarda
  • Dövmesi olan hastalarda (şekil ve renk bozukluğu olabilir)

Tedavi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?
Tedavi sonrası, işlem yapılan bölgeyi temiz tutmak önemlidir. Bölgeye kirli el ya da temiz olmayan gazlı bez ya da iç çamaşır temas edilmemelidir. Deodorant kullanılmamalıdır. Güneşten koruyucu önlemler alınmalıdır. Daha detaylı bilgi için, doktorunuza başvurabilirsiniz.

iğneli epilasyon photo
img_3092