Cilt altına ip yerleştirerek yüz şekillendirme işlemleri son dönemde ülkemizde oldukça popüler. Bu işlem kullanıcı kişiler tarafından kontür lift, silüet lift, ameliyatsız iple germe ya da ülkemizde daha yaygın olarak örümcek ağı olarak da adlandırılmaktadır. Yaklaşık 15 yıldır tüm dünyada uygulanıyor olsa da, uzakdoğuda geliştirilen ve yaygınlaşan bu yöntem, yıllar içerisinde iyileşen iplik yapısı, çeşitliliği ve uygulama tekniğindeki gelişmeler sayesinde hem erkek hem kadınlar tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Tedavinin temel prensibi, uzunluk, kalınlık ve yapısı uygulama bölgesine göre seçilen ipliklerin cildin hemen altına yüzeye paralel biçimde yerleştirilmesidir. İşlem genel anestezi gerektirmez. Çoğu durumda lokal anestezi dahi gerektirmeyen acısız bir işlemdir. Bu iplikler cerrahi işlemler esnasında kullanılan ipliklerle aynı yapıdadırlar, bu nedenle yan etki, allerjik reaksiyon gelişmesi beklenmez. İşlem, yapılacak uygulamaya bağlı olarak 15 dakika ile 1 saat arası sürer. İşlem sonrasında ağrı beklenmez. Bazı noktalarda geçici bir sızı veya morarma haricinde kişinin normal hayatına devam etmesini engelleyecek belirgin bir yan etkisi yoktur.

Sarkması ve kırışıklıkları henüz çok derin olmayan genç hastalarda bu işlem yeterli olabilirken, daha belirgin sarkmalarda kılçıklı iplerle asma işlemine ihtiyaç duyulur. Bu işlemde her yöne uzanan çıkıntıları olan daha kalın ipliklerin cilt altı dokusuna tutunması önemlidir. Bu uygulamada ilk giriş yerlerine küçük dozda lokal anestezi yapılarak mini-kesiden girilen özel kanüller yardımıyla ipler kolayca yerleştirilir.

Yöntem nasıl etki gösteriyor?

Cilt altına yerleştirilen iplerin etrafında oluşan gözle görülmeyen reaksiyon sayesinde sağlam bir cildin yapı taşları olan kollajen ve elastin üretimi başlatılıyor. Cilt altına yerleşen ipler aylar içerisinde erise dahi bu reaksiyon sayesinde yüzeyde parlaklık, kırışıklıklarda gözle görülür düzelme ve sarkan kısımlarda sıkılaşma sağlanıyor. Kılçıklı ip uygulamalarında da hem ilk andan itibaren uygulama vektörü doğrultusunda yükselme, hem de ince iplerinkine benzer biçimde kollajen yenilenmesi sayesinde sıkılaşma sağlanıyor. Etki ilk 6 ay boyunca gittikçe artan biçimde, kişiye ve uygulanan ip miktarına bağlı olmakla birlikte 2-3 seneye kadar sürebiliyor. Altı ayda bir yapılacak az sayıda ilavelerle birlikte bu süre daha da uzayabiliyor.

Bu yöntem herkese uygulanabilir mi? Riskleri nelerdir?
Yöntem her yaşta her cilt yapısında uygulanabilir. İyi sonuç alınması kişinin ihtiyacına uygun malzemelerin ve tekniğin seçilmesiyle olur. Şimdiye kadar yapılan uygulamalarda hiçbir yan etki bildirilmemiştir. İşlemden hemen sonra normal hayata devam edilebilir. Boyun sarkmasına yönelik tedaviler özel maskeler ve hafif dik yatış pozisyonu ile desteklenir. İşlem her mevsimde uygulanabilir. Morluk riskine karşı buz uygulaması ve yüzü ovuşturmaktan kaçınmak, yüzüstü yatmamak haricinde uygulama sonrasında özel önlemler gerektirmez.