Cilt Bakımı

Cildimiz en büyük duyu organımızdır ve çevre kaynaklı mikrobiyolojik, mekanik, osmotik, kimyasal, termal ve ışınsal zararlı etkilerden korunmamızı sağlar. Cildimizin zararlı etkileri emme ve salgı yapma yeteneği iyi korunmasına bağlıdır. Bu nedenle sadece estetik açıdan değil, sağlık açısından da cildimizin temizlik ve bakımına özen göstermeliyiz. Yaşımız ilerledikçe oluşacak kırışıklık ve deformasyon gibi problemlerin önlenmesi bakımından cilt bakımı ve maske uygulamaları çok faydalıdır.

Aksi takdirde UV ışınları, makyaj, serbest radikaller, sigara, stres, hava değişimleri ve yanlış beslenme cildimizi olumsuz yönde etkiler ve olduğumuzdan daha yaşlı, yorgun ve solgun görünmemize neden olabilir. Günümüzde anti-aging cilt bakımı yöntemleriyle yaşımızı saklamak mümkündür. Kimyasal bazlı olmayan cilt bakım ürünleri tamamen vücut ve cilt yapısında doğal olarak yer alan bileşenlerden ve temel vitaminlerden oluşur. Estetisyen tarafından çeşitli yöntemlerle cilde uygulanan destek ürünler daha derinlemesine nüfuz ettirilebilir.

Neden Cilt Bakımı?

  • Cildimizin canlılığı, parlaklığı ve diriliği en önemli sağlık göstergelerindendir. Dolayısıyla 20’li yaşlardan itibaren temizlik, bakım, koruma amaçlı olarak ayda bir kez cilt bakımı yaptırılması çok faydalıdır.
  • Cildimizin normal işlevini sürdürebilmesi için de cilt tipine uygun ürünlerle bakım yapmak önemlidir.
  • Cildin doğal su ve yağ dengesinin korunması; böylece ciltte sivilcelenme, kuruma, kırışmanın önüne geçilmesi için gereklidir.
  • Gözeneklerin tıkanmasının önlenmesi ile ciltten toksinlerin atılımının devamının sağlanması için cilt bakımı yapılmalıdır.

Cilt lekeleri bakımları için en güzel tarih Sonbahar :

Cilt lekeleri günümüzde çoğu insanda oldukça yaygın bir problemdir. Değişik nedenleri olan bu sıkıntımızın kaynakları doğum lekeleri, döküntüler, ergenlik çağında yaşadığımız sivilce problemlerinden kalma lekeler, pigmentasyon bozuklukları ve hatta enfeksiyonlar sonrası oluşan lekeler olabilir. 

Cildimizdeki lekelenmeler nokta halinde başlayabilir. Bazen kahve dökülmüş gibi bir bölgede leke oluşur. Genellikle gelen bildirimlerde denilir ki; ‘’hiç lekem yoktu bu sene bir anda çıktı’’… Bu gibi oluşumların sebebi nedir anlatmaya çalışayım. 

Düşünün bir kova var ve siz oraya zamanla çöpleri atıyorsunuz ve doldurmaya başlıyorsunuz. Evetttt… Bu nedir demeyin lütfen. Tabii ki hepsinin nedeni değil, hepimizin genetik yapısı var ve bunu değiştirmemiz zor. Azımsanmayacak oranda leke kaynağı cildimize kullandığımız yanlış ürünler ve cilt altında oluşan birikimlerdir. Hayatımızın vazgeçilmezi olan telefon, tablet, bilgisayar ekranlarından yansıyan mavi ışıklar ise cabası. Cilt yapısı gereği etkenleri cilt altında çözmeye çalışır, ancak zamanla lekeleri yukarı doğru gönderir.  (Yani kova dolar) 

O zaman cildimizin en üst tabakası yani Epidermis’de lekeleri görmeye başlarız. 

Ne yapabiliriz?

Öncelikle leke kaynağının altında yatan nedenin iyi araştırılması gerekir. 

Altta yatan neden doktor tedavisi gerektiriyorsa,  kişinin  mümkün olan en kısa sürede tedavi görmesi hayati önem taşır. Yani zamanla görüntüsü  artan, renk değiştiren, hatta ben görünümü alan ve artan dokulara çok dikkat etmek gerekmektedir. 

Özel durumlar dışında lekeler için ise çok farklı protokoller ve evde devam edebileceğimiz ürünler mevcuttur. Örneklemek gerekirse; balkabağı bakımı ,vitaminler ile cilt yenileme bakımı, profesyonel leke maskeleri, cilt pH dengeleyici leke bakımları, peeling, mezoterapi.

Protokoller devam ederken evde destek için uygun ürünler gereklidir. 

Cilt temizleyici ardından, renk açıcı kremler, serum ve lekesi olanların vazgeçmemesi gereken her mevsim kullanacakları güneş kremi…

Yapılan analiz ve devam edecek protokolleri takip ile cildimizi sürekli canlı, güçlü, hak ettiği formda tutabiliriz. 

Herkese sağlıklı ve güzel günler olsun. Güzellikler bizimle olsun… 

 

Sorularınız ve Analiz için

Whatsapp dan iletişime geçebilirsiniz…